Organizacijona struktura i tipovi organizacije
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: Visoka poljoprivredna škola strukovnih studija, Šabac

Sadržaj
Uvod 2
1. Pojam i vrste projekata 3
2. Organizacija za upravljanje projektima 4
2.1. Problemi organizacije i menadžmenta 4
2.2. Pristup organizovanju projektom 6
3. Klasičan pristup za projektovanje organizacije za upravljanje projektom 7
3.1. Funkcionalna organizacija 7
3.2. Projektna organizacija 9
3.3. Matrična organizacija 13
4. Kontigencijski pristup za projektovanje organizacije za upravljanje projektom 15
4.1. Projektni ekspeditor 16
4.2. Projektni koordinator 17
4.3. Matrična forma 18
4.4. Projektna forma 18
Zaključak 19
Literatura 21
Uvod
Projektno bazirane organizacije su one kod kojih su projekti osnovni činilac svih operacija i postupaka. Takve organizacije se mogu razvrstati u dve kategorije: organizacije čiji prihodi primarno potiču od izvršavanja projekata za druge inženjerske firme, konsultanti, građevinski izvođači, izvršioci vladinih projekata itd. i organizacije koje su usvojile upravljanje projektima. Ove organizacije teže ka tome da imaju sistem upravljanja u cilju lakšeg upravljanja projektima. Na primer, njihovi finansijski sistemi su najčešće posebno dizajnirani i formirani tako da mogu da obezbede finansijsko vođenje, praćenje i izveštavanje na više projekata koji se istovremeno izvršavaju. Neprojektno bazirane organizacije (npr. proizvođačke kompanije, firme koje pružaju finansijske usluge itd.) retko imaju sistem upravljanja dizajniran tako da pomogne i podrži potrebe projekta efikasno i efektivno. Odsustvo projektno orijentisanih sistema najčešće čini da upravljanje projektima postaje veoma teško. U nekim slučajevima, neprojektno bazirane organizacije imaju posebna odeljenja ili druge podjedinice koje rade i operišu kao projektno bazirane organizacije, sa uvedenim sistemom upravljanja.
Struktura organizacije koja izvršava (izvodi) projekat često ograničava raspoloživost ili uslove pod kojima resursi postaju raspoloživi (stavljaju se projektu na raspolaganje). Organizacione strukture se mogu okarakterisati kao spektar koji se prostire od funkcionalne do projektne, sa različitim varijacijama matričnih struktura između.
1. Pojam i vrste projekata
Projekti predstavljaju jednokratne procese. Osnovna karakteristika je da imaju postavljen konačan cilj, kada se postigne taj cilj proces prestaje da postoji.
Projekat se definiše kao niz aktivnosti koji imaju: konkretne ciljeve, zahtevaju resurse, u većini organizacija se ne ponavljaju, imaju jasno definisan datum početka i završetka aktivnosti. Projekat je ono što preduzeće nije ranije radilo, on uglavnom podrazumeva ostvarenje određenih ciljeva sa planiranim vremenom, resursima i budžetom.
Karakteristike projekata: oni su jedinstveni i neponovljivi procesi, vremenski su ograničeni, imaju jasne ciljeve koji treba da se postignu, zahteva koordinaciju u realizaciji, zahteva resurse za svoju realizaciju (novac, opremu, materijal i ljude). Prema metodi upravljanja imamo: projekte za proizvodnju, građevinske, rudarske, inženjering i upravljačke projekte. Bez obzira na vrstu svaki projekat ima određeni nivo rizika.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!